Czym jest dieta raw? Na czym polega oraz czy warto stosować ją w swoim życiu?

Artykuły

Dieta raw food to głównie produkty roślinne. To znaczy zalicza się tu świeże owoce i warzywa, ale również kiełki, orzechy czy nasiona. W taką dietę jednak mogą też wliczać się owoce morza, jajka i mięso. Wszystko dotyczy przekonań, a każda osoba musi sama dobrać sobie własną dietę.

stragan z warzywami
Author: Kristina D.C. Hoeppner
Source: http://www.flickr.com
Fani diety na surowo mają własne argumenty przeciw żywności, jaka jest poddana termicznej obróbce. W tego rodzaju jedzeniu zabijane są enzymy naturalne, które normalnie występują w żywności, a to przyśpiesza starzenie się i wywołuje przyrost masy ciała. W czasie smażenia, pieczenia lub gotowania wytwarzany jest także akrylamid, związek toksyczny jak również szkodliwy, zaś zawarte w pożywieniu witaminy i minerały ulegają niszczeniu - przeczytać tutaj.

Tego typu dieta jest wciąż bardziej popularna, także w naszym kraju. Wciąż większa ilość osób stara się wprowadzić ją do swojego życia, w zwiąku z tym dieta raw w Polsce ma z dnia na dzień więcej zwolenników. Twierdzi się, że niewskazane jest natychmiastowe przechodzenie na dietę raw food, bo nie można przewidzieć, jak zachowa się nasz organizm. Taki organizm jest tak właściwie przyzwyczajony do jedzenia przetworzonych rzeczy, w związku z tym taka dieta może być w tym wypadku prawdziwym szokiem. Najkorzystniej więc stopniowo wyzbywać się przyjmowanego dotychczas pokarmu, na to miejsce stopniowo natomiast wprowadzać wciąż większą ilość surowych warzyw i owoców. Można także zdecydować się na odmianę łagodniejszą, to znaczy przykładowo w 20% zostać przy tej klasycznej, ale zdrowej diecie- poznaj więcej.owoce i warzywa - zdrowo
Author: Global Panorama
Source: http://www.flickr.com
Tym bardziej, jeżeli chcielibyśmy wprowadzić tą dietę naszym dzieciom nasza decyzja musi zostać dobrze przemyślana, z pewnością nie ma sensu w tej sytuacji stosować jej w 100%. Trzeba wiedzieć, iż raw food to trochę więcej niż tylko owoce oraz warzywa. Musimy posiadać trochę informacji, chęci oraz samozaparcia. Jeśli pragniemy czuć się dobrze, musimy mądrze postępować, by z wyczuciem dawać swojemu organizmowi to, czego faktycznie potrzebuje. Dzięki temu zaopatrzymy się w energię do działania i sprawnego funkcjonowania. W naszym kraju można z powodzeniem stosować tego typu dietę, szczególnie, iż polska zdrowa żywność jest rzeczywiście wysokiej jakości.