Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/e-sekator.pl/includes/menu.inc).

Czym zajmuje się spółka gazownicza?

Artykuły

Gaz ziemny znany także jako błękitne lub niebieskie paliwo, stanowi obecnie jeden z istotnych surowców wykorzystywanych w wielu gałęziach gospodarki, m.in.: energetyce, hutnictwie, przemyśle chemicznym oraz spożywczym. Na jego popularność wpływają przede wszystkim czynniki ekonomiczne, nieustannie rozwijające się nowoczesne technologie łatwy dostęp do jego pokładów. Nie mniej istotne są właściwości gazu.


kuchenka gazowa
Author: Goedeker's
Source: http://www.flickr.com
W skład gazu ziemnego wchodzą takie związki jak: metan, niewielkie ilości etanu, propanu, butanu oraz inne związki organiczne i mineralne.

Przedstawiana tu tematyka jest dla Ciebie godna uwagi? Jeżeli tak, to wejdź do serwisu, który opisuje zbliżone zagadnienia.

Ponadto jest bezzapachowy i z pewnością mniej szkodliwy dla środowiska niż inne źródła energii takie jak prąd bądź węgiel. Z powodu sporego zainteresowania gazem oraz chęci wprowadzenia go na rynek, zrobienie z niego produktu inwestycyjnego, na terenie Polski została stworzona giełda gazu, zobacz: giełda gaz ziemny. Za jej prawidłowe funkcjonowanie odpowiada Towarowa Giełda Energii oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych. Ważnym zadaniem wspomnianej giełdy jest informowanie o warunkach zawarcia transakcji, co z kolei przyczynia się do zwiększenia dostępu do dostaw gazu. Ponadto, giełda gazu umożliwia zawieranie kontraktów, których wytyczne w pełni odpowiadają zapisom rynkowym UE. Należy nadmienić, iż zawieranie oraz rozliczanie poszczególnych transakcji odbywa się za pośrednictwem domów maklerskich albo towarowych domów maklerskich (członków wspomnianych wcześniej Towarowej Giełdy Energii i Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych). Przedmiotem obrotu jest dostawa gazu w stałej ilości we wszystkich godzinach.


rachunek za gaz
Author: miguelb
Source: http://www.flickr.com
Warto też wspomnieć o tym, że giełdowy kurs zawieranych kontaktów jest podawany w złotych za 1MWh, a handel w ramach tzw. notowań ciągłych dokonuje się w dni robocze, w godzinach 8-14. Omawiając kwestie związane z gazem ziemnym i jego rynkowym obrotem, nie sposób zapomnieć o instytucji operującej dystrybucją gazu, trzymającą pieczę nad bezpieczeństwem sieci gazowej i jego użytkowników. Powyższe zadania pełni spółka gazownicza (kliknij aby dowiedzieć się więcej). Urzeczywistnia ona założenia Programu Zgodności, a zatem kieruje się regułą neutralności w odniesieniu do przedsiębiorstw. Spółka gazownicza dba o równe traktowanie użytkowników branży jak też stosowanie obiektywnych i zrozumiałych wytycznych dostępu do gazowej sieci dystrybucyjnej.