Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/e-sekator.pl/includes/menu.inc).

Dlaczego nie warto wysiewać nasion pochodzących z najbardziej dorodnych kwiatów?

Artykuły

Duża część osób sądzi, że jeżeli zbieramy nasionka do siewu ze zbiorów, jakie były bogate, to również pochodzące od nich surowce sienne będą świetnej jakości. Niestety nie w każdym przypadku tak jest, ponieważ zdarza się, że nie znamy wszystkich detali dotyczących pierwotnych nasion.


Dla przykładu jeżeli na ich opakowaniu był umieszczony symbol "F1", to z pewnością nie zaleca się siać jakichkolwiek nowych roślin, gdyż oznaczenie "F1" stanowi, że nasiona powstały z krzyżówki dwóch wysokiej klasy odmian.


Ptaki
Author: Folia IZOFLEX
Source: Folia IZOFLEX
To z nich otrzymujemy najładniejsze kwiatki czy dorodne owoce. Niestety ich mankamentem jest to, że są to rośliny jednoroczne. Innymi słowy zbieranie nasionek z takiego siewu jest naprawdę bezcelowe. Kiedy przeglądamy etykietkę, warto także zwracać uwagę na to, czy są to nasiona polskie czy pochodzą zza granicy. Istnieje znaczna grupa ogrodników, która uprawia jedynie nasionka polskie, gdyż ma gwarancję, że urosły one w dobrze nam znanych uwarunkowaniach klimatycznych.


W marketach ogrodniczych moglibyśmy kupić różnego typu nasiona: inkrustowane, standardowe, otoczkowane czy na taśmie. Wszystkie one posiadają swe wady i zalety. Te naturalne są zazwyczaj bardzo niewielkie, więc należy je wysiewać dosyć gęsto. Potem natomiast konieczne jest przerywanie. Te inkrustowane oraz nawóz na odkwaszenie gleby otoczkowane są nakryte warstwą, która posiada różnego rodzaju nawozy. Są znacznie bardziej ekonomiczne (są bardziej kosztowne, lecz wysiewa się ich mniej), jednak ich minusem jest wymóg utrzymywania ciągłej wilgotności ziemi.


Bardzo popularne są natomiast nasiona sprzedawane na taśmie. W tym przypadku także powinniśmy zagwarantować odpowiednią wilgotność gleby, jednak nie musimy już myśleć o dokładnych odstępach.