Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/e-sekator.pl/includes/menu.inc).

Dołącz do ludzi sortujacych śmieci! Z jakiego powodu jest to misja niezwykle istotna dla naszego ekosystemu?

Artykuły

Coraz mocniej wywierany jest nacisk na sortowanie odpadów. Prócz korzystnego oddziaływania na środowisko, rozważna segregacja odpadów ma również inne zalety Segregacja śmieci umożliwia przyszły ich recykling. Z jakiego powodu jest to tak ważne?


Jak prawidłowo segregować śmieci?

kosze do segregowania odpadów
Author: Michael Coghlan
Source: http://www.flickr.com
Najprościej za segregację odpadów zabrać się od zakupu pojemników na dany typ odpadów. Musimy mieć kosze na 3 rodzaje śmieci. Pierwszy na śmieci biodegradowalne - tam będziemy wrzucać wszystko, co ulega degradacji, czyli np. pozostałości po warzywach - szczególnie użyteczny dla pań domów. Drugi kosz powinien być na odpady zmieszane. Każde te, które nie są szkłem lub plastikiem, czy nie poddają się degradacji. Kolejne pojemniki powinny zawierać w sobie regeneracja kół i papier. Segregując w ten sposób śmieci przyłożysz się do obrony środowiska. Dzieje się tak z powodu, że poprzez segregację składowiska odpadów mogą być dłużej wykorzystywane. Dzieje się z tego względu, że na śmietnisko nie wędrują odpady toksyczne, np. lekarstwa.

Jak pozbyć się z mieszkania odpady (hiperłącze do strony), które nie nadają się do żadnego kontenera

Jeśli masz w domu odpady elektroniczne, czy lekarstwa - nie wyrzucaj umieszczając je w normalnym pojemniku na odpady. Istnieją firmy (np. Utylizacja Utylinia), które parają się darmowym odbiorem odpadów elektronicznych ze wskazanego punktu. Wystarczy jedynie zatelefonować i umówić się co do terminu odbioru. Za odpady elektroniczne przyjmuje się stare, uszkodzone urządzenia elektryczne i elektroniczne, np. suszarka do ubrań czy zamrażarka. Wrzucenie odpadów elektrycznych do zwykłego śmietnika może grozić wysoką karą.


leki do utylizacji
Author: Nina Matthews
Source: http://www.flickr.com
W sytuacji, gdy chcemy wyzbyć się przeterminowanych lekarstw możemy zanieść je do pobliskiej apteki. Tam na pewno odnajdziesz pojemnik do którego możesz wrzucić swoje zbędne tabletki. Ponad to nietypowych odpadów możesz wyzbyć się dostarczając je do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. PSZOK weżmie od Ciebie smieci będące m.in starymi oponami, bateriami, farbami i klejami. W niewielkich ilościach odpady remontowe. PSZOK nie weźmie jednakże śmieci będących rezultatem prowadzenia własnej działalności gospodarczej.