Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/e-sekator.pl/includes/menu.inc).

Jak można najlepiej ochronić drewniane elementy przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią

Artykuły

Drewno jest bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym do produkowania rozmaitych obiektów i sprzętów ogrodowych. Po pierwsze jest materiałem naturalnym, doskonale będzie się komponować z żywymi krzewami, drzewami i pozostałymi roślinami. Poza tym da się z niego wykonać niezwykle interesujące ciekawe przedmioty, tu będą ograniczone są niekiedy jedynie przez umiejętności stolarza. Jednak mimo dużych zalet drewno posiada jedną zasadniczą wadę, czyli niczym niezabezpieczone dość szybko się niszczy.Wysuszone elementy wystawione na warunki atmosferyczne po kilku latach będą się nadawać do wyrzucenia, dlatego też niezbędne jest użycie właściwej ochrony. Najczęściej wykorzystuje się do tego impregnaty, one stanowią podstawową formę zabezpieczenia drewnianych elementów - czytaj więcej . Obecne w nich związki nie tylko zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów, ale też dodatkowo zabezpieczają przed zbyt dużym wchłanianiem wilgoci. W celu dodatkowej ochrony, oraz nadaniu eleganckiego wyglądu zrobiona przez stolarza skrzynia ogrodowa powinna być dodatkowo pokryta lakierem.
ogród
Author: Bill Smith
Source: http://www.flickr.com
Do impregnacji będzie się nadawać tylko drewno właściwie wysuszone. Z takiego też robi się drewniane elementy, bo użycie kątowników czy desek z mokrego drewna spowodować by mogło popękanie całej konstrukcji. Drewno przed impregnowaniem trzeba jeszcze odpowiednio przygotować. Wszystkie powierzchnie należy zeszlifować, a ewentualne pęknięcia lub braki należy zaszpachlować .

Może zaciekawią Cię również podobne witryny na ten temat? Jeśli tak, to przejrzyj je i uzyskaj nowe informacje na to zagadnienie.

Warto jeszcze wszystko wyczyścić specjalnym płynem, wówczas impregnat dużo lepiej powinien się wchłaniać.

Impregnować można albo gotową rzecz, lub też jej poszczególne elementy, lecz ten ostatni sposób będzie dużo bardziej polecany. Przykładowo domki ogrodowe drewniane zaimpregnowane za pomocą pierwszego sposobu mogłyby w dość szybkim czasie zacząć się niszczyć, gdyż wtedy nie da się dokładnie zaimpregnować wszystkich desek. Najbardziej skuteczna jest technika zanurzeniowa, wówczas impregnat dochodzi do wszystkich najdrobniejszych szczelin, lecz nadaje się raczej do niedużych przedmiotów.