Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/e-sekator.pl/includes/menu.inc).

Jak wprowadzić proces haccp zarządzania bezpieczeństwem żywności, by wypełnić wszystkie wymogi?

Artykuły

Proces zarządzania bezpieczeństwem żywności jest międzynarodowym wzorcem, łączącym w sobie multum wymagań. Wzorce są wdrażane w instytucjach bez względu na jej typ jak również specyfikę dostarczanego produktu. Norma ISO łączy zasady odnoszące się do wprowadzania, działania oraz doskonalenia procesu sterowania nakierowanego na dostarczanie do klienta zdrowej żywności.

Zasady mogą przestrzegać wszelkie organizacje, które są połączone w którykolwiek element procesu żywnościowego oraz chcą stosować zarządzanie bezpieczeństwem żywności.
zdrowa żywność z iso
Author: cumi&ciki
Source: http://www.flickr.com
Do tych organizacji zalicza się w głównej mierze wytwórców płodów rolnych, pasz jak też produktów żywnościowych - Firma Quality Assurance Poland. Ten system mogą także stosować firmy transportowe oraz operatorzy magazynowania. Detaliczni sprzedawcy oraz przedsiębiorstwa świadczące usługi powiązane z żywnością też mogą wypełniać warunki omawianej normy. Również producenci sprzętu jak również wyposażenia, pudełek i opakowań jak też specyfików do czyszczenia mogą być włączeni w łańcuch żywieniowy.Instytucja, która ma pragnienie spełnić te wymogi powinna ustanowić, zrealizować i podtrzymywać wszystkie programy początkowe. Wszystko po to, żeby ułatwić kontrolę nad prawdopodobieństwem objęcia tych niebezpieczeństw, które istnieją np. na produkcji. Programy wstępne obejmują podstawowe zasady jak również kroki, które są niezbędne do utrzymania sterylnego środowiska dobrego do produkcji, sprzedaży jak też zaopatrywania w zdrowe i bezpieczne towary gotowe jak też żywność bezpieczną do spożycia przez ludzi. Jeśli chodzi o zarządzanie bezpieczeństwem żywności (rzuć okiem na zdrowa żywność: www.bioplanet.pl/zywnosc) szkolenie (Haccp Poland) za każdym razem dostosowuje się do danej instytucji

Nie używa się ścisłej dokumentacji. Szablony często okazują się niewystarczające w zastosowaniu. A przecież sednem sprawy jest, by wprowadzany system był skutecznym instrumentem w rękach kierującego organizacją. Właśnie wobec tego wdrożenie procedury zaczyna się od audytu wstępnego. W ten sposób zestawia się istniejący stan zarządzania z wymogami.

W czasie wstępnego audytu na podstawie prowadzonych rozmów i odtajnionych dokumentów, robi się przegląd metod działania. Po zrobionym przeglądzie razem z kierownictwem wybiera się system wdrażania systemu ISO . W tym okresie omawiane są sprawy powiązane z jakością bezpieczeństwa żywności. Następnie trzeba rozpisać odpowiedzialność za nakreślone wytyczne. Istotne są ponadto kursy dla przyszłościowych audytorów, które znajdziemy wpisując w wyszukiwarkę hasło "zarządzanie bezpieczeństwem żywności szkolenie".