Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/e-sekator.pl/includes/menu.inc).

Jak wygląda proces zmiany sprzedawcy gazu?

Artykuły

W następstwie przystąpienia RP do strefy wolnego handlu i wdrożenia odpowiednich regulacji, od jakiegoś czasu możemy swobodnie zmieniać zbywców gazu. Jest to wynik liberalizacji rynku. Wprawdzie nie możemy jeszcze uznać że jest to do końca wolny rynek bowiem można zmienić wyłącznie sprzedawcę a nie właściciela linii przesyłowej. Tak więc sprzedawcę gazu możemy zmienić bez większego kłopotu, jednak posiadacza gazociągu i licznika niestety nie.
kuchenka gazowa
Author: Goedeker's
Source: http://www.flickr.com
Powoduje to dość dziwną sytuację. Zmiana dostawcy gazu na tańszego zbywcę zmniejszy nam wyłącznie część rachunku, tę tyczącą się samego gazu. Nie zmieni ona należności za wynajem przyłącza. Wynika więc z tego, że przy dokonywaniu rachunku biznesowego winniśmy przed wszystkim zwracać uwagę na cenę samego gazu, bo opłata za dostarczenie gazu to nasze koszta niezmienne.
butle gazowe
Author: Disco-Dan
Source: http://www.flickr.com
Oczywiście zmiana dostawcy gazu przede wszystkim opłacać się będzie firmom stosującym gaz do zamysłów działalności biznesowej, mimo to pojedynczy nabywca również może zmienić dostawcę gazu . Co ważne taka procedura jest całkiem darmowa. Na ogół wygląda to tak, że zbywca organizuje za nas kwestie formalne, od strony nabywcy starcza wypełnić odpowiedni blankiet. Wiadomość o zamianie sprzedawcy winna w ciągu dziesięciu dni dotrzeć do operatora sieci gazowej. Właściciel sieci (licznika) powinien przeprowadzić odczyt (https://bmeters.pl/pl/zdalny_odczyt_wodomierzy/182/) poziomu licznika w dniu zmiany zbywcy a poprawne wartości przekazać staremu i nowemu dostawcy. Na tej podstawie firma dotychczas sprzedająca gaz rozliczy się ostatecznie z dotychczasowym już odbiorcą zaś nowy sprzedający dostanie informacje niezbędne do naliczenia nowego rachunku.Taka zmiana dostawcy gazu w żadnym wypadku nie może spowodować pauz w dostarczaniu gazu. Dobrze jednak dokładnie obmyślić taki ruch, bowiem zmiana dostawcy gazu może nastąpić jedynie 2 razy w roku. Zbyt prędka decyzja zatem może być kosztowną, ponieważ przez następne 6 miesięcy skazani będziemy na konkretnego sprzedawcę co może nas narazić na spore koszta (więcej: ). Z całą pewnością tak ważkie decyzje należy przeprowadzać z długopisem w ręku i po kilkukrotnym przeanalizowaniu tej kwestii. W żadnym wypadku nie podejmujmy podobnej decyzji zaraz po wizycie akwizytora. Pozwólmy najpierw opaść emocjom aby móc podjąć właściwą decyzję.