Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/e-sekator.pl/includes/menu.inc).

Jakie zalety ma grafika 3D, jakie będą główne reguły podczas jej tworzenia.

Artykuły

Współczesne komputery dają ogromne możliwości jeżeli chodzi o możliwości tworzenia grafiki. Znajduje to też zastosowanie w bardzo wielu obszarach życia, obróbki fotografii po projekty rozmaitych maszyn, urządzeń czy konstrukcji.
Coraz popularniejsza jest także grafika 3d, i to nie tylko w komputerowych grach, które niejednej osobie zapewne przyjdą na myśl jak się o tym powie (rox3d.pl oferuje grafikę 3d). Faktem jest, że obecnie produkowane gry opierają się właśnie na grafice trójwymiarowej, specjalne układy kart renderują setki tysięcy maleńkich wielokątów, z jakich jest złożony końcowy obraz. Współczesne możliwości programów do projektowania gier są tak ogromne, że w niejednym przypadku sceny prezentują się, jakby puszczany był.


Krzesło
Author: US CPSC
Source: http://www.flickr.com


Standardowa grafika, czy to wektorowa czy rastrowa, jest oparta na rysowaniu na płaskiej kartce (rekomendowana wizualizacja 3d). Dokładając trzeci wymiar zaczynają się pojawiać całkowicie nowe wyzwania, z jakimi należy sobie radzić.

Kliknij tutaj i zdobądź ważne informacje na rozpatrywany tutaj temat. Te materiały również dadzą Ci do myślenia, więc nie zastanawiaj się długo, tylko przestudiuj to zagadnienie.

Przede wszystkim obiekty będą się wzajemnie zasłaniały, więc niezbędne jest chowanie tych krawędzi, jakich nie powinno być widać. Do tego bardzo dużą rolę pełni światło, dopiero po tym, jak się je uwzględni będzie pełny trójwymiarowy obraz. Tworzeniem tego typu grafiki mogą się zajmować dedykowane programy, bardzo podobne w działaniu do zwykłych graficznych narzędzi.
Wykorzystują one skomplikowane modele matematyczne do wyznaczania wszystkich wierzchołków, a także poziomu oświetlenia każdego punktu. Wymaga to niezwykle mocnych i wydajnych maszyn, z tego też powodu komputery do tego typu zadań mają specjalnie dobrane specyfikacje.