Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/e-sekator.pl/includes/menu.inc).

Jakiego rodzaju sposoby zastosować, żeby nasz dom był w pełni ekologiczny? O jakich kwestiach powinniśmy pamiętać?

Artykuły

Ekologia jest coraz bardziej niezbędna, szczególnie, że każdy z nas w określony sposób wpływa na niszczenie przyrody. Dlatego też ekologiczny styl życia to już konieczność dla zatrzymania degradacji naszej planety ziemi i ochrony naturalnego środowiska. Zanieczyszczenia atmosfery przez chociażby używanie materiałów opałowych nieodnawialnych mogą prowadzić do zwiększania się dziury ozonowej i wzrostu efektu cieplarnianego.


szambo
Author: Kai Hendry
Source: http://www.flickr.com
Dzisiaj dużą wagę przykłada się do budowania ekologicznych domów.

Kliknij na ten link, żeby przeczytać pokrewne materiały. Dla przykładu zobacz serwis, który prezentuje intrygującą Cię tematykę, a niewątpliwie się nie rozczarujesz.

Rzeczywiście nie jest to pewien nowy trend, lecz w Polsce dopiero zaczyna się upowszechniać. Technologia stawiania takich domów ekologicznych nie odnosi się do tego, by były one wytworzone z biodegradowalnych elementów i były porośnięte roślinnością. Taki dom to najzwyczajniej budynek, jaki oszczędza energię elektryczną, stosując przy tym odnawialne źródła energii, jak energia słoneczna, wiatrowa a także wodna. Robi to przy pomocy różnorodnych urządzeń, jak solary - .


Dom ekologiczny jest budynkiem, w którym domownicy zdają sobie sprawę, że muszą zmieniać swoje normalne przyzwyczajenia, by przyczyniać się w każdy dzień do ochrony środowiska naturalnego. Powinniśmy zmienić żarówki na energooszczędne, oszczędzać wodę w czasie mycia zębów lub decydować się na prysznic zamiast zajmujących kąpieli w pełniej wannie wody. Najczęściej dom ekologiczny musi zyskiwać min. trzydzieści pięć procent energii z odnawialnych źródeł. W takim mieszkaniu bez problemu możemy zamontować kolektory słoneczne na dachu lub wykorzystać pompę ciepła do pozyskiwania energii cieplnej z gruntu. Już nawet zastąpienie dawnych pieców, czyli tego rodzaju w jakich spala się węgle, miałem lub drewnem, najbardziej nowoczesną instalacją grzewczą na biopaliwo powiększy jakość naszego domu ekologicznego.

Jest wiele innych kwestii, które mogą poprawić jakość naszego ekologicznego domu, jak szambo, ale nie tylko, ponieważ temat jest faktycznie obszerny - sprawdź stronę. Najlepiej wymienić najbardziej elementarne zasady, jakimi powinniśmy się kierować. Po pierwsze musimy segregować odpady na plastiki, szkło, papier plaster miodu oraz pozostałe odpady mieszane. Oszczędzajmy energię poprzez montaż energooszczędnych żarówek, jednocześnie oszczędzajmy wodę, a to jest możliwe dzięki montażowi na kranach bezdotykowych wyłączników. Koniecznie dbajmy o oszczędność, czyli wymieńmy wiekowe sprzęty AGD na nowe, najbardziej właściwie w klasie energetycznej A+ albo A++.