Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/e-sekator.pl/includes/menu.inc).

Jakim sposobem wytrzymać, gdy na zewnątrz panują upały, czyli kilka słów o domowej klimatyzacji.

Artykuły

Podczas upałów trudno jest wytrzymać nawet w zacienionym miejscu. Jeżeli temperatura na zewnątrz długo utrzymuje się powyżej 30 stopni, wówczas nawet przebywanie w domu może być męczące. Zimne napoje, lody czy wentylator są wtedy zbawienne. Możemy jednak zamienić nasz dom w chłodne i komfortowe miejsce. Wystarczy do tego jedynie właściwy klimatyzator domowy. W jaki sposób to działa i jaki sprzęt wybrać?

KLIMA-TOP
Klimatyzator działa identycznie jak lodówka. W parowniku to jest odpowiedniku zamrażalnika odbywa się ochłodzenie otaczającego powietrza, a pobrane przez czynnik chłodzący ciepło wędruje do skraplacza, z którego usuwane jest na zewnątrz. Całość uzupełnia sprężarka oraz wentylatory, które powiększają przepływanie powietrza wokół skraplacza i parownika. Rezultatem działania klimatyzatora jest także osuszanie powietrza. Kolejną funkcją klimatyzatora jest też oczyszczanie powietrza, ponieważ w każdym urządzeniu takiego typu zamontowany jest filtr powietrza. Dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów można oczyścić powietrze nie tylko z różnych pyłów, ale też zarodków grzybów, roztoczy, bakterii i wirusów, a nawet z zapachów. Jest to istotne dla ludzi cierpiących na alergie. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów takich urządzeń. Można wyróżnić klimatyzatory przenośne albo stacjonarne, a ponadto monoblokowe lub typu split. Klimatyzator monoblokowy to taki, w którym w jednej obudowie umieszczono całe urządzenie. Dostępne są one zarówno w wersji przenośnej, jak i stacjonarnej. Te urządzenia są jednakże stosunkowo głośne. Innym rozwiązaniem jest klimatyzator typu split, w którym sprężarka umieszczona jest na zewnątrz budynku, dzięki czemu te urządzenia są bardziej ciche i bardziej komfortowe w użytkowaniu. Zwykle są również bardziej wydajne pod względem mocy chłodniczej.

Nie wahaj się, tylko poczytaj więcej płyta falista przezroczysta na ten wątek - informacje okażą się na pewno bardzo fascynujące, więc kliknij tu i zobacz więcej.

Niewątpliwą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest możliwość postawienia ich w miejsce, jakie wymaga schłodzenia. Musimy jednak pamiętać o tym, że konieczne jest odpowiednie odprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz. Najbardziej popularne są klimatyzatory stacjonarne typu split. Podczas wyboru właściwego klimatyzatora trzeba pamiętać o dobraniu mocy chłodniczej do wielkości pomieszczenia, jakie będzie ochładzać. W przypadku klimatyzacji domowej zazwyczaj nie wykonuje się dokładnych obliczeń lecz przyjmuje się, że moc chłodnicza powinna być równa 0,1 kW na każdy m kwadratowy pomieszczenia. https://www.klimatop.pl/osuszanie-i-jego-metody,196.htmle4___klimatyzator-przenosny4.jpg|R|W=200|ALT=klimatyzacja]
Klimatyzatory są coraz bardziej popularne i dostępne nie tylko dla bogatych ludzi. Oprócz ochładzania pełnią też inne funkcje, jak na przykład oczyszczanie i osuszanie powietrza, a nawet ogrzewanie w chłodne dni. Zanim nadejdą upalne dni warto jest zaopatrzyć się w klimatyzator, aby mieć komfort gdy na zewnątrz będzie gorąco.