Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/e-sekator.pl/includes/menu.inc).

To już wiosna, czas żeby przygotować ogród na wiosnę. Jak to zrobić? Najistotniejsze to nie zapominać o podstawach, czyli o wertykulacji

Artykuły

Idzie wiosna, a to najlepszy czas, by pomyśleć o naszym ogrodzie, czyli też o trawniku. Każdego roku mówimy, że na pewno dogodniej o niego zadbamy, aby wyglądał ładnie, zdrowo, zielono oraz gęsto. Jednak zanim będziemy przystępować do działania nie zapominajmy, iż w pierwszej kolejności najistotniejsza jest wertykulacja trawnika. Jest ona bardzo istotna.

Wiemy, że dbanie o ogród wcale nie jest jakieś łatwe, gdyż musimy poświęcić mu mnóstwo uwagi i czasu. Po okresie zimowym posiadane przez nas trawniki ukazują się z reguły marnie.

Jeśli ciekawią Cię zaprezentowane zagadnienia, to kliknij w widoczny link. Tam znajduje się bezpłatny dostęp (https://www.eremit.pl/bryly-ogrodowe/) do bardziej szczegółowych wiadomości związanych z tym wątkiem.

Bardzo często posiadają za dużą ilość mchu czy łat z udziałem pleśni pośniegowej lub chwastów. Trzeba je zlikwidować. Jednak jak chcemy ulepszyć stan darni to powinno się szykować się na konkretną pracę, bo najistotniejszym krokiem stanie się wertykulacja trawnika (tu więcej: ). Wertykulacja to określenie procesu, w którym za pomocą właściwych narzędzi będziemy usuwać mech i zbity filc.

Powstaje on w okresie wzmożonego użytkowania trawnika i koszenia. Czasem jest go mnóstwo, że trawa nie chce już rosnąć. Jednocześnie, podczas wertykulacji przycina się na powierzchni darń, co sprawia, że do trawnika dopływa większa ilość wody, więc trawa lepiej się rozrasta,gdyż ma sporo wolnej przestrzeni. Proces wertykulacji jest z pewnością intensywniejszy niż proces aeracji, czyli napowietrzania.

Czasem trudno jest odnaleźć istotnie użyteczne omówienie (https://www.artimbo.pl/bramki,g39.html), zatem jeśli zafrapował Cię omawiany wpis, to bez wahania kliknij tutaj!

Weltykulatory mają zazwyczaj okrągłe ostrza stałe lub sprężynowe. Tną one przenikać trawę aż do ziemi, wspierają równocześnie napowietrzanie gleby. To również istotne, żeby mieć zdrowy trawnik. Na początek należy dokonać niezwykle niskie ścinanie trawnika, by wertykulację można było prościej przeprowadzić. Następnie już można przygotować się do właściwego procesu.Łąka pełna kwiatów
Author: Ruth Hartnup
Source: http://www.flickr.com
Jednorazowy wyjazd zapewne nie starczy, więc niezbędne jest przeprowadzenie drugi, a nawet trzeci raz. Równocześnie przy pierwszym wykonaniu zadania nie warto ustawiać noży zbyt głęboko, lepiej to zrobić za drugim razem. Najkorzystniej jest zrobić próbę na mniej eksponowanym fragmencie. Miejmy na uwadze jednocześnie, że w weltykulatorze wałki okręcają się w jedną stronę, co sprawia że cofanie taką maszyną nie jest możliwe. Jeśli mamy ochotę się cofnąć, musimy przycisnąć rączkę i podnieść przednie kółka. Po tego rodzaju mamy okazję przystąpić do bardziej przyjemnych zajęć jak sadzenie kwiatów, a gatunków jest bardzo dużo, zwłaszcza jeśli chodzi o gatunki kwiatów ciętych.