Każdy człowiek zasługuje na szansę

Artykuły

Nieogolony, nieprzytomny, ze strzykawką w dłoni. Taki mamy obraz „typowego narkomana”. Jednak w ostatnich latach uległ on zmianie, dlatego też problem jest niełatwy do rozpoznania. Uzależnienie po cichu wtargnęło do naszych domów, rodzin i szkół. Współczesne narkotyki nie wywołują już tak szybko szkód fizycznych. Dziś człowiek uzależniony jest w stanie każdego dnia brać np. marihuanę zachowując wszelkie pozory normalności.

palenie marihuany
Author: Gerry Dincher
Source: http://www.flickr.com
Nie prędzej niż po pewnym czasie zaczyna rozumieć, że nie wie już co to znaczy funkcjonować bez narkotyku, nie potrafi rozwiązywać swoich problemów, unika kontaktów z rówieśnikami „na trzeźwo”, ma problemy z koncentracją uwagi. Ale nie każdy potrafi zrozumieć swój błąd i to, że jego życie to jedynie wegetacja. W takich momentach to w nas, rodzicach, partnerach jest ogromna nadzieja. Na to, że zareagujemy, niczym drogowskaz wskażemy właściwą drogę.
Leczenie narkomanii przynosi efektywne skutki w ośrodkach leczenia uzależnień. Fundamentalną kwestią jest skierowanie chorego do specjalistycznego ośrodka leczącego uzależnienia. Głównym założeniem terapii jest całkowite zaprzestanie przyjmowania narkotyków , w czym pomagają: grupy terapeutyczne, psychoterapia oraz środki farmakologiczne. Poznaj ośrodek:
W ośrodku leczącym uzależnienia, biorąc udział w spotkaniach, chorzy poznają osoby borykające się z tym samym problemem, będące w trakcie terapii, jak i pacjentów, którzy pokonali potrzebne etapy leczenia i ”wychodzą na prostą”.

mężczyzna palący marihuanę
Author: flickr.com
Source: flickr.com
Poziom zróżnicowania uczestników, biorących udział w takich rozmowach ma wielkie znaczenie. Pozwala osobie uzależnionej, na własne oczy zobaczyć, że prowadzone działania terapeutyczne z czasem przynoszą efekty. Świadectwa i wstrząsające historie ludzi, biorących udział w terapii są ważnym elementem w przebiegu leczenia. Dzięki temu, w osobie uzależnionej budzi się motywacja oraz siła do starcia walki z wrogiem. Im wcześniej uda się problem rozwiązać, tym większe prawdopodobieństwo, że człowiek wróci do normalnego, poprzedniego stylu życia.
Po narkotykach świat nabiera kolorów, a zabawa jest znakomita. Ale niech Cię to nie zwiedzie. Za życie na haju musisz płacić. Zawsze pieniędzmi, zdrowiem, bywa, że wolnością, a nawet życiem.