Na czym polega galwanizacja? Jakie daje efekty? Dlaczego często stosowana jest na przykład w przemyśle budowlanym?

Artykuły

Istnieją rożnego rodzaju sposoby zabezpieczania elementów stalowych przed korozją, jedną z takich metod jest galwanizacja. Na czym polega tego typu zabieg?
firm
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com
Galwanizacja dowiedz się o galwanizacji to metoda wytwarzania cieniutkiej powłoki na elementach ze stali, w celu zabezpieczenia przed działaniem czynników atmosferycznych. Z reguły w czasie tego typu zabiegów nakłada się jeden rodzaj metalu na inny. Taka bardzo cieniutka warstewka zwiększa trwałość danej rzeczy. Element ten jest umieszczany w kąpieli galwanicznej. Za pomocą energii elektrycznej przepływającej z jednej elektrody w kierunku drugiej, produkt taki szczelnie pokrywany jest cieniutką, chroniącą warstewką metalu. Galwanizacja da znacznie lepsze efekty niż malowanie standardowe lub natryskowe.


Jednym z tego rodzaju zabiegów jest cynkowanie - sprawdź cynkowanie. Tutaj element pokrywa się niewielką warstewką cynku. Ochrania to przed działaniem wody oraz powietrza. Ta metoda praktykowana jest bardzo powszechnie. Z reguły w przemyśle samochodowym, lotniczym ale również w przemyśle budowlanym. Czyli w miejscach, gdzie tak ważne jest zabezpieczenie elementów przed działaniem atmosfery, jakie skracają żywotność wielu rzeczy. Cynkowanie zatem jest niezwykle przydatną metodą, która często jest nie do zastąpienia. Z różnych stosowanych metod cynkowania można wyróżnić proszkowe, ogniowe, metodę natryskową czy chociażby wspomniane już galwaniczne.
Wszystkie te metody są doskonałe oraz mogą zapewnić odporność metali nawet kilkanaście razy większą aniżeli w przypadku elementów bez cynku. To właśnie wytrzymałość elementów przemawia za tym, iż metoda ta jest niesamowicie popularna oraz często stosowana.