Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/e-sekator.pl/includes/menu.inc).

Negatywne skutki kopalni odkrywkowej - dlaczego niszczą środowisko naturalne?

Artykuły

Kopalnia odkrywkowa formowana jest, w przeciwieństwie do głębinowej, na powierzchni ziemi. Wydobywanie surowców polega na wykopywaniu kolejnych warstw. Choć ze względów ekonomicznych taki sposób wydaje się korzystny, niestety jest szkodliwy dla środowiska. Dlaczego tak się dzieje?

Kopalnia odkrywkowa
Author: André Schäfer
Source: http://www.flickr.com
W wielu miastach, gdzie ma zostać utworzona kopalnia odkrywkowa, przeprowadzane są protesty. Tak dzieje się również aktualnie, ponieważ ludzie chcą zapobiec powstaniu kopalni Miejska Górka-Poniec-Krobia. Akcja prowadzone są na dużą skalę. Dlaczego ludzie nie chcą powstania kopalni na ziemi, na której żyją? Ma na to na pewno wpływ wiele złych stron, jakie przynosi ze sobą kopalnia odkrywkowa - .Po pierwsze w miejscu, gdzie tworzona zostanie kopalnia, roślinność tego obszaru zostanie zniszczona. W dodatku, co oczywiste, ziemia, która zostanie po formowaniu takiego miejsca utworzy dużych rozmiarów kopiec, który także zniszczy rośliny. Oprócz tego wszystkie ścieki popłyną do okolicznych strumieni i rzek. Wielka dziura, jaką staje się tego typu kopalnia sprawi, że poziomy wód gruntowych obniżą się, a w związku z tym okoliczni mieszkańcy mogą stracić wodę w swoich studniach.

Rzecz jasna spadek poziomu to również ryzyko, że gleba wyschnie, tym samym znowu ucierpi na tym roślinność. Do kopalni należy dojeżdżać, samochody i ich większy ruch zanieczyści powietrze.

Przyznasz raczej, że powyższy post jest nieschematyczny. Jeśli zatem masz chęć przestudiować go bardziej, zobacz info (https://www.termofol.pl/) będące tutaj.

Dodatkowo wyrobisko spowoduje powstanie ogromnych ilości kurzu i pyłu, co spotęguje zanieczyszczenie. Pod powierzchnią ziemi znajdują się skały, które należy wysadzić. Takie procesy powodują duży hałas, prócz tego możliwe są również wstrząsy - .
Jeśli kopalnia odkrywkowa ma być utworzona na terenach rolniczych, jasne jest, że grunty zostaną wysuszone, poziom wód gruntowych znacznie spadnie. Dla rolników jest to ogromna strata, a formowanie kopalni nie przyniesie im najmniejszych korzyści. Należy pamiętać, że rolnicy tworzą produkty, które są nam wręcz niezbędne do życia. W związku z tym skażenie ziemi przez kopalnie odkrywkowe, a także zmiany, których nie da się cofnąć, mogą sprawić, że zostaniemy pozbawieni ekologicznych produktów, jakie są nam dostarczane.

Środowisko naturalne musi być dla nas bardzo istotne, dlatego warto protestować, gdy zostaje narażane na ogromne szkody. Jeśli kopalnie przynoszą więcej szkody, naprawdę należy zastanowić, czy naprawdę ich tworzenie jest wymagane. Złych skutków nie cofniemy, warto jednak przeciwdziałać, gdy jeszcze mamy tego rodzaju możliwości. Środowisko z pewnością jest niezwykle ważne i należy mu pomóc.