Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/e-sekator.pl/includes/menu.inc).

Nowoczesne podzielniki ciepła, czyli dokładny pomiar na koszt własny

Artykuły

Indywidualne rozliczanie się z kosztów ogrzewania mieszkań obowiązuje w Polsce od parunastu lat. W rozporządzeniu rządowym mamy dwa typy urządzeń, jakimi lokatorzy kamienic są zobligowani wyliczać zużyty wcześniej prąd i wodę. Są to podzielniki ciepła i bardziej kojarzone ciepłomierze. Dyskusyjność wywołują zwłaszcza podzielniki służące pomiarom. Nie są to pojedyncze liczniki, które precyzyjnie wykazują jak wiele prądu zużywamy w trakcie rocznej eksploatacji tak zwanych mediów.


wymienniki ciepła
Author: All Seasons Hire
Source: http://www.flickr.com
Podzielniki ciepła to zbierające dane z wielu mieszkań kalkulatory mierzące zużycie. Na podstawie wielu wskazań dzielą koszt na wszystkich mieszkańców w obrębie kamienicy, czyli pomiędzy poszczególne mieszkania. Dzięki tym wyliczeniom łatwo zweryfikować, którzy mieszkańcy niepotrzebnie dopłacają za media, a którym można przypiąć łatkę „energożerców”. Są to urządzenie elektroniczne, najnowszej generacji.

Najbardziej precyzyjne z nich są te dwu czujnikowe, posiadające dwa oddzielnie mierzące urządzenia. Pierwszy weryfikator sprawdza temperaturę grzejnika, drugi weryfikuje temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Tak działające mechanizm jest najbardziej skuteczny w zliczaniu jednostek zużycia. Mniej dokładne wartości uzyskamy z czujników wyłącznie temperatury (grzejnika), a mechanizmy grzewczo-parowe (działające na zasadzie odparowania cieczy) dają statystyki najmniej pewne - podzielniki).


Schemat którędy ucieka ciepło z budynku
Author: Xella Polska Sp. z o.o.
Source: Xella Polska Sp. z o.o.
Wyliczanie zużycia energii i wody wychodzi najprecyzyjniej dzięki indywidualnie kupowanym ciepłomierzom. Te wybierają między dwoma rodzajami. Najczęściej używamy ciepłomierzy mechanicznych – najprostszych w montażu i umożliwiających nie tylko rozliczanie ciepła, ale też wody Obmeters.pl/pl/centrum_rozliczeniowe/151/tów eksploatacji są ciepłomierze ultradźwiękowe.

Kwestia zliczania i egzekwowania finansowego za zużywanie prądu – choć sprzyja postęp i instrukcje – wciąż okazuje się dla większości mieszkańców nader skomplikowana i niejasna. Wyliczane przez podzielniki liczby raz uderzą po portfelach niezasłużenie, innym pozwalają zużywać więcej bez analogicznej dopłaty. Najbardziej sprawiedliwie sprawa wygląda przy zliczaniu z dwu-pomiarowym podzielników, zestawienia z urządzeń parowych wciąż są niezbyt dopasowane.