Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/e-sekator.pl/includes/menu.inc).

Oświetlenie ogrodu

Artykuły

Dom za miastem to dla większości ukoronowanie marzeń o spokojnym życiu na wsi. Jednak, aby nasz dom dawał nam radość, dobrze zadbać też o teren dookoła. Mowa tu oczywiście o ogrodzie i aranżacji roślinnej, ale tak samo ważne jest odpowiednie oświetlenie zewnętrzne domu. Poprawnie rozstawione lampy ogrodowe zaznaczają zalety nawet niewielkiego ogródka, a z większego ogrodu trafnie dobrane oświetlenie ogrodowe uczyni miejsce iście magiczne.
Dodatkowo wszystkie lampy zewnętrzne – i te w ogrodzie i te zamontowane na ścianie domu – są istotnym zabezpieczeniem antywłamaniowym. Jak odpowiednio dopasować oświetlenie ogrodowe? Na co zwrócić uwagę, rozmieszczając oświetlenie zewnętrzne danego domu? Czy lampa halogenowa naprawdę zniechęci złodzieja?

Rodzaje lamp zewnętrznych

Generalnie oświetlenie zewnętrzne możemy podzielić na dwa rodzaje opraw: lampy zewnętrzne dla ogrodu oraz lampy zewnętrzne dla budynku. W ramach tych ostatnich możemy wskazać oświetlenie zewnętrzne, które ma za cel stanowić ładną dekorację, jak również lamy zewnętrzne montowane w celach praktycznych. Dekoracyjne lampy zewnętrzne to między innymi lampy najazdowe
ciekawy żyrandol
Author: Wicker Paradise
Source: http://www.flickr.com
, zamontowane wokół domu, by w ciekawy sposób oświetlać jego ściany od dołu. Podobne oświetlenie punktowe do oświetlenia elewacji domu (ale tym razem rzucające światło z góry) możemy rozmieścić, wykorzystując lampy ogrodowe (na przykład kinkiety do ogrodu) albo lampy zewnętrzne, umieszczone w okapie (oprawa schowana w podbitkę). Punktowa lampa zewnętrzna z żarówką pobierającą mniej energii zamontowana w zagłębieniu w ścianie budynku da też interesujący efekt. Oświetlenie zewnętrzne instalowane w celach praktycznych zawiera lampy najazdowe zainstalowane odpowiednio do celu w jakim zostały stworzone na podjeździe, aby ułatwić parkowanie samochodu w nocy.

Wyjątkowo ważnym elementem wchodzących w skład użytkowych lamp zewnętrznych są lampy halogenowe, często wyposażone w czujniki ruchu, czyli włączające się wtedy, gdy ich światło jest najbardziej potrzebne. Lampa halogenowa na ścianie budynku pozwala domownikom na wygodne wejście do domu po zachodzie słońca i zwiększa bezpieczeństwo, mocniej rozjaśniając okolice drzwi wejściowych oraz gdy zachodzi taka potrzeba drzwi ogrodowych. Lampy ogrodowe wyczarują magię w ogrodzieAranżując wygląd naszego ogrodu, zazwyczaj skupiamy się głównie na kwiatach i krzewach, oświetlenie ogrodowe zostawiając na koniec. A szkoda, bo to pozbawia nas szansy na to, aby lampy ogrodowe uzupełniały ciekawie aranżację krajobrazu przy naszym domu. W wyniku tego, że zastosujemy stosowne oświetlenie ogrodowe, ogród prace ogrodowe Opole będzie nas kusił swoją urodą także po zmierzchu i zachęcał do zorganizowania kolacji na świeżym powietrzu i zaproszenia znajomych na eleganckie wieczorne garden party. Wtedy altanka, w której centralnym elementem będzie ogrodowa lampa wisząca, będzie idealna.
ogród z oczkiem wodnym
Author: ThiloG
Source: http://www.flickr.com


Na szczęście mamy też do dyspozycji ogrodowe lampy podłogowe, czyli zabezpieczone przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi lampy stojące do ogrodu, które można w razie potrzeby przenieść w inne miejsce ogrodu. Będzie to oczywiście zależne od długości kabla dostarczającego prąd do lampy. Ogrodowe oświetlenie dobrze więc zaaranżować wcześniej, w celu uniknięcia potrzeby przysłaniania trawą brzydkich przewodów przedłużacza. Jeśli zaprojektujemy oświetlenie do ogrodu już w czasie projektowania układu podstawowych elementów ogrodu, pozwoli nam to ukryć przewody w ziemi, obok (ale nie za blisko) przewodów od zraszacza. Gwarantuje to estetyczny wygląd i poczucie bezpieczeństwa, a lampy ogrodowe zdają się wyrastać z ziemi. Dodatkiem, który tworzy oświetlenie ogrodu, będą również umieszczone na ścianach domu kinkiety ogrodowe. Tego typu lampa lampa to nie tylko ciekawy dodatek dekoracyjny, lecz również środek zabezpieczający dom przed próbą włamania, o czym w dalszej części.

Oświetlenie jako zabezpieczenie antywłamaniowe?

Wbrew pozorom, aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo naszego domu, nie zawsze musimy mieć najlepszy alarm antywłamaniowy oraz ekipę interwencyjną, która parkuje tuż za rogiem. Dobrze najpierw zainwestować w prostą i niedrogą, ale przy okazji bardzo efektywną ochronę domu – wysokiej jakości oświetlenie zewnętrzne.
żarówka ledowa
Author: theilr
Source: http://www.flickr.com
Najlepiej do tego celu nadają się lampy halogenowe wyposażone w czujkę ruchu. Lampa halogenowa oferuje mocne światło i pozwala sąsiadom łatwo zauważyć, że ktoś kręci się dookoła naszego domu.

Poza tym oświetlenie halogenowe wysokiej klasy jest również odporne na urazy, a więc potencjalny rabuś będzie się musiał sporo nagłowić, zanim niezauważalnie będzie mógł sforsować ogrodzenie oraz drzwi do domu. Poza inwestycją w lampy halogenowe warto w ogóle uzupełnić nasz dom w oświetlenie zewnętrzne. Współczesne instalacje elektryczne umożliwiają zautomatyzowanie sterowania oprawami stanowiącymi oświetlenie zewnętrzne domu, aby zapalały się co dzień o stałej porze. Zapalone lampy zewnętrzne sprawiają wrażenie, że w środku ktoś jest i dobrze odstraszają poszukującego okazji złodzieja, a przy okazji sprawiają, że dom wygląda niezwykle atrakcyjnie. W ten sposób oświetlenie zewnętrzne może przyczynić się do podniesienia wartości budynku tak ze względu na wzmocnienie zabezpieczenia, jak i wyglądu.