Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/e-sekator.pl/includes/menu.inc).

Przyczyny powstawania odcisków i modzeli, sposoby przeciwdziałania ich powstawaniu

Artykuły

Długotrwałe noszenie zbyt ciasnych butów, chodzenie na za wysokich obcasach czy bez skarpet często mogą spowodować wystąpienie na skórze nóg różnych odcisków albo zgrubień. Skóra w podrażnianych miejscach może się zmieniać, naskórek twardnieje i zamiast się łuszczyć, to tworzy się coraz grubszy.

zdrowe stopy
Author: Al Lloyd
Source: http://www.flickr.com
Początkowo być one po prostu niewygodne, jednak nie leczone zaczynają coraz bardziej doskwierać, w którejś chwili uniemożliwiając normalne chodzenie. Początkowy etap dolegliwości tego typu nazywa się modzelami, są to po prostu łuszczące się warstwy skóry powstałe w wyniku podrażnień. Jeżeli wewnątrz modzela wytworzy się gruby rdzeń, to stan taki nazywany jest odciskiem.

Chcesz znać więcej detali na ten ciekawy temat? Więc ten artykuł doczytaj tu następną witrynę pod tym linkiem.

Komórki naskórka w czasie chodzenia są coraz bardziej wciskane, tworząc grubiejący stożek - jeżeli nie przerwie się tego, to po pewnym czasie może dojść do sytuacji, gdy pojawią się problemy z chodzeniem. Jeśli odcisk zlokalizowany będzie zbyt blisko nerwów w nodze, to może stać się bardzo uciążliwy i bolesny.

nogi
Author: Natasia Causse
Source: http://www.flickr.com
Najlepszym sposobem na zapobieżenie odciskom oraz modzelom jest odpowiednia profilaktyka. Szerokie buty, nie chodzenie na wysokim obcasie i zakładanie skarpet w dużym stopniu zabezpieczają przed ich tworzeniem się. Jeżeli jednak już powstaną, to pamiętać trzeba o tym, aby odpowiednio szybko się z nimi rozprawić. Metod na usuwanie odcisków jest parę, wiele z nich skutecznie użyć można w domu (więcej info na stronę zajrzeć na na link na ).
Niezwykle skuteczny jest kwas salicylowy, po zmiękczeniu nim zrogowaciałej skóry spróbować ją później można usunąć przy pomocy tarki do stóp. Absolutnie nie można używać do tego ostrzejszych narzędzi, typu noże albo nożyczki, ponieważ stać się to może przyczyną jakiegoś zakażenia. Bardzo dużą skuteczność ma również preparat na odciski (zobacz kompletną ofertę na tej stronie), zrobiony na kwasie salicylowym i sprzedawany w każdej aptece. Tego typu preparaty mają postać maści, kremów czy plastrów i stosuje się je miejscowo na chore miejsca. Jeśli samodzielne leczenie nic nie będzie pomagać, to niezbędne może być udanie się na wizytę do chirurga, który sprawnie zajmie się ich usunięciem.