Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/e-sekator.pl/includes/menu.inc).

Razem z upływem lat znaczenie terminu rehabilitacja w znacznym stopniu się rozszerza i nie obejmuje już jedynie doskonalenia sprawności ruchowej

Artykuły

Wyraz rehabilitacja odnosi się do usprawniania komfortu życia osobom niepełnosprawnym oraz tym po zabiegach bądź złamaniach. Standardowo jest kojarzona ze stawianiem na nogi osób, które uczestniczyły w katastrofach drogowych albo są po zawale. Tymczasem ta tematyka jest o wiele bardziej rozbudowana i obejmuje także zagadnienia z zakresu psychiatrii. Przypatrzmy się bliżej wszystkim rodzajom rehabilitacji, jakie obecnie proponuje nam medycyna.


rehabilitacja
Source: http://sxc.hu/
Osoby po urazach spowodowanych przykładowo wywrotką na nartach mogą cierpieć na bóle kończyn. W tych skrajnych sytuacjach niezbędna może się okazać np. rehabilitacja stawu barkowego. Zresztą dobrze uświadamiamy sobie, że grudniowa pora to okres szczególnie niebezpieczny. Wystarczy krótka przechadzka do sklepu, żeby wylądować na ostrym dyżurze i powrócić do mieszkania z kończyną w gipsie. Na szczęście w tego typu przypadkach rehabilitacja nie bywa obligatoryjna. Zobacz również strony:

Jeżeli już poruszamy zagadnienie rehabilitacji, to nie możemy w tym miejscu zapominać o sportowcach. Bywają to osoby szczególnie narażone na kontuzje, które zazwyczaj kończą się interwencją chirurgiczną. Żeby honorowy i równocześnie utalentowany skoczek narciarski mógł wrócić do startów w zawodach, potrzebna jest kompleksowa rehabilitacja. Zresztą jeśli choć trochę interesujemy się sportem, to dobrze wiemy, że rehabilitant jest stałym członkiem ekipy, która pozostaje odpowiedzialna za stan ducha i formę zawodników. Trzeba pamiętać, że rehabilitacja stawu barkowego jest się w takim samym stopniu ważna, jak systematyczne konwersacje z doświadczonym psychologiem. Powodzenie każdego przedsięwzięcia bywa uzależnione bowiem także od stanu psychiki danej osoby.

Zajmujący materiał? Jeżeli jesteś tego zdania, to równie absorbujące kwestie przeczytasz także we wpisie, który jest tu!

Zobacz również stronę:


Poszerzając perspektywę naszych rozważań, dochodzimy w końcu do innych znaczeń, jakie niesie ze sobą termin rehabilitacja. Po przejrzeniu znaczeń rzeczonego hasła w encyklopedii błyskawicznie dojedziemy do przekonania, że w tym przypadku na usprawnianiu narządów ruchu rzecz się nie kończy. Grupa pozostałych osób również czeka na poprawę jakości swojego życia. Wystarczy w tym miejscu rzec słowo o tych, którzy cierpią na różnorodne zaburzenia słuchu i tych mających problemy z oddychaniem. Całkiem odrębną grupę stanowią ci, którzy pragną wrócić do normalnej egzystencji, ponieważ zostali oni wprzódy wykluczeni z życia obywatelskiego ze względu na chorobę psychiczną. A w tym znaczeniu rehabilitacja będzie głównie opierać się na rozmowach z psychologiem.