Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/e-sekator.pl/includes/menu.inc).

Toaleta publiczna: jak prawidłowo wyposażać tego rodzaju miejsca

Artykuły

Toalety publiczne to nie tylko te, które kojarzą się z niezbyt przyjemnym zapachem i brakiem higieny. To także toalety szkolne, w pracy, w centrach handlowych itp. Muszą być one odpowiednio dopasowane do różnego rodzaju odbiorcy i spełniać wszelkie higieniczne normy. W jaki sposób i gdzie wyposażać takie miejsce?


Projekt publicznej toalety
Author: Katarzyna Szpicmacher, Maja Matu
Source: Sanitec KOŁO Sp. z o.o.
Przede wszystkim należy szczegółowo określić dla kogo będzie przeznaczona toaleta, ponieważ - co oczywiste - zupełnie odmiennie będzie to wyglądać się w przypadku kobiet, mężczyzn lub dzieci, niepełnosprawnych. Należy także sprawdzić, które przedmioty są nam niezbędne, a które możemy potraktować jako dodatek. Najbardziej znienawidzonym typem toalet publicznych są te niepachnące przyjemnie, w dodatku z zalaną podłogą, w której nie znajdziemy nawet kawałka papierowego ręcznika. W takim momencie często w ogóle rezygnujemy z korzystania. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby toaleta była w pełni wyposażona, posiadała prawidłową wentylację i przede wszystkim była sucha, a jej stan ciągle kontrolowany.

Po pierwsze warto zadbać, aby miejsce to było odpowiednio oznakowane. Osoba, która chce z niego skorzystać nie powinna mieć kłopotów ze znalezieniem oznaczeń prowadzących do toalet. Poza tym warto zapewniać naturalne oświetlenie, które nie będzie oślepiać użytkowników i nie będzie sprawiało wrażenia, że miejsce jest brudne. W niektórych wypadkach warto wyposażyć tego rodzaju miejsca w lampy owadobójcze - zobacz więcej. Może to stać się bardzo przydatne, szczególnie, kiedy do toalety wchodzimy z zewnątrz. Ważne są również odpowiednie materiały na podłodze czy ścianach. Muszą sprawiać, że ryzyko poślizgnięcia się będzie jak najmniejsze. Warto skrupulatnie przemyśleć też układ toalet.


Toaleta publiczna
Author: SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget
Source: http://www.flickr.com
Przykładowo nie powinno się umieszczać pisuarów naprzeciw drzwi wejściowych lub tak, by były widoczne w lustrze naprzeciwko wejścia. Zwiększa to komfort zarówno korzystających, jak i wchodzących. Prawidłowe jest także jeśli w miarę możliwości jak najwięcej czynności można wykonać bezdotykowo, np. spłukiwać WC lub myć ręce. Użytkownicy czują się wtedy pewniej. Gdy korzystamy z suszarki do rąk, warto zainstalować oprócz tego dozownik z ręcznikami papierowymi, który może stać się bardzo przydatny podczas awarii. Konieczne są również oczywiście kosze na śmieci, dozowniki na mydło w płynie i środki dezynfekujące do dezynfekcji. Idealnie wyposażona toaleta powinna zawierać także uchwyty dla niepełnosprawnych, umywalki przystosowane do wzrostu dzieci czy stanowisko do przewijania dzieci. Wtedy jesteśmy gotowi na każdą możliwość.Należy bardzo dbać o higienę toalet publicznych. Ludzie, którzy z nich skorzystają oczekują zachowania higieny. Powinniśmy pamiętać właśnie głównie o użytkownikach i sprawić, żeby mogli się poczuć jak najbardziej komfortowo.