Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/e-sekator.pl/includes/menu.inc).

W jaki sposób dziś dobrze sondować gleby

Artykuły

W nowym tysiącleciu wybór odpowiednich metod do wykonywania badań rozmaitych gruntów nie bywa zazwyczaj kwestią łatwą. Aby dobrze przepadać grunty należy znać się odrobinkę na maszynach użytecznych podczas ich sondowania.
Kwestia ta okazuje się szczególnie istotna podczas budowy przykładowo supermarketów. Najlepiej tu bowiem wiedzieć, że nie każdy typ ziemi nadaje się pod budowę domu czy marketu. Aby sprawdzić czy| na poszczególnym terenie można postawić dom przydaje się dziś chociażby technika zwana sondowania cpt.Właściwości gleby
Author: cogdogblog
Source: http://www.flickr.com
Sondowanie CPT jest dziś podstawowym sposobem badaniem gruntu. Wykonuje się je w różnych krajach UE. W okresie takiego rodzaju sondowania mierzy się rozmaite parametry podstawowe, tego typu jak dla przykładu opór na stożku lub również tarcie na tulei ciernej. Czasem przy użyciu CPTU mierzyć da się także ciśnienie wody w porach gruntu. Na podstawie licznych pomiarów jak również dzięki użyciu nowoczesnego oprogramowania da się dla przykładu określić dany gatunek gleby lub budowę geologiczną.

Porównaj -

Kolejną rzeczą, jaką da się dokładnie określić dzięki tego rodzaju badaniom są konkretne parametry geotechniczne konkretnych gruntów. Potrafią nimi być na przykład: stopień plastyczności gruntów spoistych,efektywny kąt tarcia wewnętrznego bądź także (strona www) moduły ściśliwości lub wytrzymałość na ścinanie. Sondowania CPT pozwalają także oszacować nośność a, także osiadanie, co okazuje się pomocne w okresie projektowania rozmaitych fundamentów bezpośrednich a, także głębokich. Plusami takiej metody jest kombinacji wierceń, i łatwość pobierania próbek gruntów, dzięki czemu da się tu szybko sprawdzić parametry konkretnego gruntu. Na urządzeniu takiego typu można czasem zamontować dodatkową sondę pozwalająca na wykonanie dodatkowego sondowania.

grunt
Author: Dimitris Siskopoulos
Source: http://www.flickr.com
By dobrze dokonać wyboru danego typu sond jak również urządzeń do CPT najbezpieczniej zaznajomić się bliżej z samą kwestią.O znakomite sondy tego rodzaju można wypytać także sprzedawców znających się na tej branży. Umieją oni odpowiedzieć na wszystkie zgryzoty możliwych klientów. Najbezpieczniej zapoznać się bliżej z firmami robiącymi wyłącznie najładniejsze modele sond.

W internecie znajdziesz sporo bardzo ciekawych informacji - jeśli chcesz poznać kolejny - sprawdź na witrynie a nie pożałujesz!

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej na ich temat, jak także poznać rozmaite sposoby badań gruntów, może on posłużyć się hasłem, takim jak: badanie geotechniczne gruntu.