Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/e-sekator.pl/includes/menu.inc).

Zabiegi ekologiczne przy stawianiu domku jednorodzinnego.

Artykuły

W czasie budowania własnego domu warto pomyśleć o odrobinie ekologii. Nawet jeżeli trzeba będzie początkowo ponieść trochę więcej kosztów, to po dłuższym użytkowaniu w pierwszej kolejności chroni się przyrodę, a także można przy tym sporo oszczędzić.

W naszym klimacie na niedobór deszczów narzekać nie można, ale przeważnie woda z deszczu spływa do pobliskich rzek lub wsiąka w podłoże. A przecież wodę taką można zebrać i używać ją za jakiś czas przy niejednej czynności. Do przyrządzania jedzenia raczej nadawać się nie będzie, lecz już można będzie nią podlewać ogrody, umyć auto czy też doprowadzić do spłuczki WC.

Do zbierania deszczówki służą specjalnie zaprojektowane zbiorniki na wodę (klargester.pl/produkty/zbiorniki-na-wode-deszczowa.html).

Czy pragniesz głębiej przeanalizować opisywany na tej stronie temat? Jeśli tak, bez obawy kliknij tutaj, aby przeczytać więcej ciekawostek!

Wykonane są one najczęściej z wytrzymałych tworzyw sztucznych, są ich dwa główne rodzaje, czyli podziemne i naziemne. Woda spływająca z dachu czy też innych powierzchni jest systemem rurek doprowadzana do zbiornika i tam magazynowana aż do jej wykorzystania. Przeważnie takie zbiorniki mają układ filtrujący, a niektóre modele mają również wydajną pompę, która rozprowadza ciecz w domowej instalacji.

technologia modułowa
Author: TEKTUM
Source: TEKTUM
Używając czystą wodę, czy to z wodociągowej sieci, czy zebraną w zbiorniku, w każdym z tych przypadków trzeba gdzieś oddać efekty tego przetworzenia. Każde gospodarstwo domowe wytwarza każdego dnia dużą ilość ścieków. Dawniej były one wylewane gdzieś obok posesji, na której stał dom, lecz w dużym stopniu zatruwało to naturalne środowisko.

Rozwój małych i dużych miast spowodował, że w powiększającej się liczbie miejsc dotarła kanalizacja, po podłączeniu się do niej można odprowadzać wszystkie ścieki. Jednak w dalszym ciągu wiele rodzin nie posiada dostępu do sieci kanalizacyjnej, ale w ich sytuacji także istnieją odpowiednie rozwiązania. Można na przykład zbudować szambo, tam zbierać się będzie praktycznie wszystko to, co wytworzy się w kuchni czy łazience.

Nieco kosztowniejszym, lecz dużo bardziej przyjaznym środowisku wyjściem może być budowa oczyszczalni ścieków (top10 wybieranych produktów). Domowe, małe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób planujących wybudowanie domu, pomimo tego, że że koszt ich montażu nie jest najniższy.