Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/e-sekator.pl/includes/menu.inc).

Zaliczka na podatek od najmu, rozliczanie podatku za wynajmowanie

Artykuły

Gdy chcielibyśmy od kogoś zacząć wynajmować mieszkanie nie zawsze mamy pojęcie dotyczące wynajmowania lokalu mieszkalnego. Ale to nie my musimy być oświeceni w tej kwestii, o wiele więcej powinna wiedzieć osoba, która postanowiła konkretne mieszkanie nam wynajmować. Jest coś takiego jak zaliczka na podatek od najmu.


Jest ona konieczna do uiszczenia w Urzędzie Skarbowym, kiedy istnieją przychody właśnie z najmu nieruchomości (sprawdź dodatkowe informacje na stronie). Podatnik ma dwie opcje może postawić na ryczałt lub wziąć po rozwagę podatek dochodowy.

Wnętrze mieszkania
Author: Martin Pulaski
Source: http://www.flickr.com
Gdy podejmiemy decyzję trzeba ją zgłosić w Skarbówce. Jeżeli chcemy wynajmować mieszkanie i nie do końca ogarniamy cały system prawny w tej kwestii to wizyta w Urzędzie Skarbowym pomoże nam wszystko ogarnąć. Tam otrzymamy informacje, do czego się zobowiązujemy, jeżeli zechcemy wynająć mieszkanie (gdzie odebrać mieszkanie we Wrocławiuobecnie). Można też pójść do prawnika, albo zapytać kogoś znajomego, kto również wynajmuje mieszkanie. Choć tu możemy być zaskoczeni, bo niestety nadal istnieje wynajmowanie komuś mieszkania ot tak, bez formalności, co nie jest zgodne z prawem.

Wynajęcie mieszkania wiąże się z formalnościami
Wszystkie pracujące osoby zdają sobie sprawę, że przychodzi taki moment w roku, w którym należy udać się do Urzędu Skarbowego. Możliwości jest parę, bo możemy samodzielnie się rozliczyć, możemy również skorzystać z pomocy urzędnika we wspomnianej Skarbówce, można również pójść do księgowego albo rozliczyć się przez Internet. Jeżeli już parę razy z rzędu rozliczaliśmy się to kolejny raz już nie będzie dla nas problemem. Ale jeśli jest tak, że pierwszy raz dochodzi do tego wszystkiego rozliczenie podatku za najem wtedy możemy mieć kłopot, bo niby skąd mamy wiedzieć, jaki dokładnie Pit wypełnić .

Salon w mieszkaniu
Source: www.morguefile.com
Tak samo jak w sytuacji, kiedy mamy problem z normalnym PIT-em można iść do Urzędu Skarbowego i tam uzyskać konieczne informacje lub znaleźć księgową, która jak wiadomo za opłatą wszystko nam porozlicza. Jest to najlepsza opcja, bo w takiej sytuacji mamy pewność, że nie będziemy musieli robić jakiś korekt do tego rozliczenia. Reasumując pamiętajmy, że jeżeli dostajemy pieniądze za wynajmowanie mieszkania to jesteśmy zmuszeni do płacenia za to podatku. To nie jest tak, że można tego nie zgłosić, bo jeżeli taka sytuacja nie będzie zgłoszona, to potem możemy zapłacić naprawdę ogromną karę.